top of page

OBSADA

Z dumą obchodzimy w tym roku 120. rocznicę powstania „Betlejem Polskiego” – wyjątkowego dzieła Lucjana Rydla, które stało się klejnotem polskiej tradycji, historii i duchowości. Inspirowany zachętą swojego przyjaciela, Stanisława Wyspiańskiego, Rydel stworzył utwór ponadczasowy, wzniosły i głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze. Co ważne, Lucjan Rydel, jako parafianin Zielonek, po raz pierwszy wystawił „Betlejem Polskie” w Toniach – wspólnie z mieszkańcami, których zaangażowanie i serdeczność nadały dziełu wyjątkowy, lokalny charakter. Mieszkańcy Zielonek z radością świętują także 40-lecie wystawienia „Betlejem Polskiego” na swojej ziemi. Wspólnie powracamy do tej pięknej tradycji, by na nowo ożywić jedno z najwspanialszych dzieł polskiego teatru. Tegoroczna inscenizacja to coś więcej niż spektakl – to wielkie pospolite ruszenie serc i talentów. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, wsparciu instytucji publicznych i prywatnych oraz prawdziwej pasji stworzyliśmy niezapomniane widowisko – symbol jedności, współpracy i dumy z naszej kultury. W tym niezwykłym wydarzeniu weźmie udział ponad 150 osób, w tym: aktorzy-amatorzy – od najmłodszych po najstarszych mieszkańców, którzy w sercu i z pasją wcielają się w swoje role, Kapela Jurajska oraz Orkiestra Dęta z Zielonek, Trzy chóry, które uniosą nas muzycznie: chór męski pod batutą Piotra Szczerby, chór dziecięcy oraz chór Fermata pod kierownictwem Anny Roj, Zespół taneczny, który wniesie do spektaklu barwę, energię i dynamikę, oraz czterech wybitnych aktorów, którzy dopełnią magię tego spektaklu: Maciej Konopiński, Maciej Małysa, Katarzyna Gajdarska-Wallin i Sławomir Śmiałek. Nad całością artystyczną czuwa Zenon Olech – twórca adaptacji i reżyser widowiska, wspierany przez siostrę Damaris Pawłowską jako drugiego reżysera. Koordynacja projektu: Anna Sieńko – koordynator całego przedsięwzięcia, której pasja, zaangażowanie i niezrównana organizacja sprawiają, że to wydarzenie staje się niezapomnianym dziełem. Scenografia i kostiumy Ela Ciępka. Niech tegoroczne „Betlejem Polskie” ponownie poruszy serca, zainspiruje i zjednoczy nas wszystkich. Przyjdźcie, by wspólnie przeżyć tę niezwykłą podróż – pełną piękna, muzyki i refleksji nad tradycją, która łączy pokolenia.

465647205_1251400405901078_2757195519825

Spektaklu "Betlejem Polskie" Lucjana Rydla wystąpi tradycyjna kapela krakowska "Kapela Jurajska" Współpracuje z Teatrem Regionalnym w Krakowie, co owocuje występami podczas wielu wydarzeń, takich jak Targi św. Michała, targi rzemiosł czy korowody świąteczne. Już po roku działalności kapela odniosła wielki sukces – I miejsce w konkursie pieśni papieskiej.Skład osobowy: kierownik grupy Jan Regulski (akordeon), Stefan Derdaś (klarnet), Andrzej Nurek (trąbka), Leszek Steć (skrzypce) i Bogdan Pałetko (kontrabas).

465711608_2923171541180706_1331313916235

Spektakl "Betlejem Polskie" wzbogaci występ Chóru Męskiego Schola Cantorum przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach, który od 2005 roku wypełnia naszą społeczność pięknem śpiewu i duchowej refleksji. Chór zrzesza mężczyzn, którzy z oddaniem chcą wielbić Boga poprzez muzykę. Ich głosy usłyszeć można niemal każdej niedzieli podczas mszy o godzinie 8:00, a ich obecność stanowi nieodłączny element liturgii i wspólnotowej modlitwy.

Włączenie Chóru Schola Cantorum do spektaklu "Betlejem Polskie" nada wydarzeniu wyjątkowy charakter, pozwalając widzom jeszcze głębiej poczuć ducha świąt i jedności. Wspaniałe połączenie muzyki chóralnej z teatrem to okazja, by w szczególny sposób przeżyć historię Bożego Narodzenia w polskim duchu tradycji i wiary.

465469068_8896015437086528_3675501702451

W naszym spektaklu Lucjana Rydla weźmie udział Sławomir Śmiałek. Zafascynowany Stanisławem Wyspiańskim i Lucjanem Rydlem oraz naszą inicjatywą, zagra zupełnie za darmo.

Ukończył krakowski wydział aktorski PWST. Zadebiutował na deskach teatru 28 lutego 1998 roku w sztuce Marat-Sade Peter Weissa w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

Od 1998 do 2000 roku współpracował z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Obecnie jest popularnym lektorem telewizyjnym i reklamowym. Od wielu lat gra też w znanych polskich serialach.

467399104_1253714222535211_7903544448845
465713476_8896091210412284_6816335668518
xq7vbpb28mslxl78_edited.png

Do obsady spektaklu "Betlejem polskie"Lucjana Rydla dołączył Maciej Konopiński – aktor związany z Teatrem Wybrzeże, którego talent można było podziwiać zarówno na dużym, jak i małym ekranie. Jest nie tylko aktorem, ale także reżyserem i wykładowcą w Studium Aktorskim w Gdyni. Jego wszechstronność z pewnością wniesie nową jakość do tego wyjątkowego przedstawienia.

W naszym spektaklu zagra zupełnie za darmo

Maciej Małysa - aktor teatralny i filmowy

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie . Kreacje aktorskie w serialach i filmach: „Klan”, „Czułość i kłamstwa”, „Prawo ojca”, „Pierwsza miłość”, „Jan Paweł II”, „Kryminalni”, „Heniek”, „Wojna i miłość”, „Uwikłanie”, „Na krawędzi”, „Miłość i miłosierdzie”. Współpraca z Teatrem Hagiograf, Teatrem Klasyki Polskiej.

Realizacje teatralne:

spektakl „Dzień gniewu”

spektakl ,,Wyklęci”

spektakl „Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca” spektakl „Pokonać piekło”

Katarzyna Gajdarska-Wallin  jest polską aktorką.

 Ukończyła krakowską Akademię Sztuk Teatralnych.
Występowała w teatrach: Ludowym w Nowej Hucie ,

Na Woli w Warszawie  oraz Rozmaitości w Warszawie .

Zagrała także w kilku spektaklach telewizyjnych: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Elektra", "Różany zamek",

"Kobieta bez skazy" i "Czwarty poziom".

Gajdarską mogliśmy oglądać w filmach: "Nic śmiesznego" , "Nocne Graffiti" , "Autoportret z kochanką" , "Ajlawju", "Blok.pl"  oraz "Sukces".

Katarzynę Gajdarską-Wallin widzowie mogą także pamiętać z występów w popularnych serialach, były to m.in. takie produkcje jak: "Ekstradycja 2", "Klan", "Pierwszy milion", "M jak miłość", "Kryminalni", "Pierwsza miłość" oraz "39 i pół". Występ w "39 i pół" jest ostatnią rolą aktorki notowaną przez Film Polski.

469707628_888289146814809_81657935745466

Zespół Fermata działa z inicjatywy dyrygentki Anny Roj. W zespole śpiewają dzieci (od 4 roku życia), młodzież oraz dorośli. Przez ponad piętnaście lat swojej działalności zespół występował samodzielnie oraz we współpracy z licznymi orkiestrami, chórami i grupami muzycznymi. Warto dodać, że Zespół Fermata ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień oraz nagrał trzy pamiątkowe płyty: „Piosenki Pachnące Jaśminem” z piosenkami do tekstów Agnieszki Osieckiej, „Miłość ponad wszystko” oraz „Do Betlejem” z piosenkami o tematyce bożonarodzeniowej. W 2022 roku zespół obchodził 15-lecie swojej działalności.

Orkiestra dęta została założona w 1964 roku przez ówczesnego organistę parafii w Zielonkach - Zbigniewa Garstkę, absolwenta słynnej Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej. Instrumenty zakupił ks. proboszcz Adam Zięba. Muzykanci grali również na instrumentach, które pozostały z poprzedniej kapeli parafialnej. Od 2006 roku, czyli od śmierci p. Zbigniewa Garstki, nowym kapelmistrzem został p. Wojciech Karwat, a orkiestra stała się parafialno-gminną orkiestra dętą. Po dziś dzień orkiestra składa się z muzykantów, którzy kochają muzykę i chcą ją propagować wśród innych ludzi. Orkiestra uświetnia zarówno najważniejsze uroczystości parafialne, m.in. pasterkę , Wielkanoc , odpusty parafialne, jak również uroczystości poza parafią np. procesje Bożego Ciała, czy odpusty w zaprzyjaźnionych parafiach. Orkiestra prowadzi również szeroką działalność koncertową.

01_edited.png
03_edited.png
02_edited.png
469796321_888285420148515_4717447752220729544_n_edited_edited.png

Zespół taneczny, uczestniczący w spektaklu, to grupa pasjonatów zafascynowanych tańcem ludowym podkrakowskich wsi, które inspirowały artystów Młodej Polski. W ich choreografiach odżywają tradycje, które Lucjan Rydel postrzegał jako przejaw sacrum, a Stanisław Wyspiański widział jako metaforę losów narodu. Ich tańce, pełne energii i pasji, odzwierciedlają piękno i ducha życia wiejskiego, które od wieków stanowiły istotę narodowej tożsamości. Taniec staje się hołdem dla przeszłości i mostem łączącym pokolenia, ukazując, że tradycja wciąż może być żywa i inspirująca. To dzięki nim na scenie rodzi się magia – nieprzemijające piękno polskiego dziedzictwa.

Zenon Olech

 adaptacja i reżyseria 

s. Damaris Pawłowska

II reżyser

*​

Anna Sieńko

dyrektor produkcji

koordynator spektaklu

*​

Ela Ciępka

scenografia i kostiumy

*​

Kinga Nalepa

inspicjent

*

​ aktorzy 

​Maciej Konopiński

Janek

*​

Maciej Małysa

narrator 

pielgrzym

​*

Katarzyna Gajdarska-Wallin

narrator

pielgrzym

*​

Sławomir Śmiałek

narrator

pielgrzym

chochoł

*​​​​​

Kapela Jurajska

​kierownik grupy

Jan Regulski

akordeon

muzycy​

Stefan Derdaś

klarnet

Andrzej Nurek

trąbka

Leszek Steć

skrzypce

 Bogdan Pałetko

kontrabas

*​

 Parafialno-Gminna

Orkiestra Dęta z Zielonek

pod batutą

Wojciecha Karwata

​muzycy

​Andrzej Kawa

Anna Nowakowska

Danuta Nowakowska

Karolina Kantor

Karolina Blecharska

Robert Gołda

Bogdan Gołda

Janusz Kowalski

Janusz Kuchta

Adam Sandecki

Tomasz Sandecki

Jan Sieńko

Anna Sieńko

Paweł Krawczyk

Dawid Roj

Józef Krawczyk

Martyna Stachurska

Maja Bednarska

Adam Kowalski

Janusz Kokoszka

Leszek Rożek

Władysław Paul

Adam Delkowski

Bartosz Kuśmierczyk

Stanisław Damian

Wojciech Kokoszka

Maciej Parcz

Teresa Nowakowska

*​​​​

 chór męski 

Schola Cantorum

przy parafii N.N.M.P.

w Zielonkach

pod batutą

Piotra Szczerby

chórzyści

​Paweł Kiszka

Franciszek Jędrzejowski

Andrzej Kawa

Piotr Magiera

Edward Kuś

Krzysztof Krzyworzeka

Jan Sieńko

Józef Kubat

 Leszek Steć

*​​

chór dziecięcy oraz chór Fermata

pod batutą

Anny Roj

 *

wsparcie pedagogiczne 

oraz  opieka nad chórem dziecięcym

s. Damaris Pawłowska

*

chór dziecięcy

Antonina Dwużnik

Diana Smagowicz

Jagoda Kulczycka

Julia Czekaj

Nikola Czekaj

Szymon Fielek

Hania Fielek

Janek Pietrzyk

Piotr Siwek

Nadia Stanisz

Ola Bułat

Antonina Bułat

Aurelia Roj

Asia Ślęzak

Julia Jurkowska

Ala Józewczyk

Amelia Kobylańska

Zuzia Kosek

Aurelia Latos

Milena Latos

Madzia Rydzewska

Izabella Staszczyk

Kamil Sus

*

chór Fermata

Karolina Sieńko 
Oliwia Kacka 
Agata Gibek 
Oliwia Mistarz 
Paulina Ekiert
Natalia Wójcik
Hania Tatarska 
Izabela Cieślik 
Gabriela Bożek 
Klaudia Zabiegaj 
Małgorzata Łyczko 
Franek Damm 
Piotr Cała 
Piotr Lasoń 
Anna Buczek 
Sebastian Szydło 
Anna Roj
Katarzyna Bułat 
Aleksandra Krzyworzeka

​*

 Zespół taneczny

Anna Graboś

Bernadeta Zielińska

Daria Gryglik

Dawid Kruczek

Grażyna Handwerker

Justyna Kluska

Marek Graboś

Marek Zaporowski

Natalia Dulińska

Piotr Markiewicz

Rafał Wójcik

Tomasz Handwerker

*​

Bernadeta Wójcik

dwórka

*

Jan Sieńko

Stach

*

​Anna Swoboda

dwórka

dworzanka składająca hołd świętej rodzinie

*​​

Tymoteusz Gurgul

żołnierz

​*​

Katarzyna Bułat

chór anielski

​*

Aleksandra Krzyworzeka

główny anioł

śpiew solowy przy akompaniamencie

orkiestry dętej z Zielonek

*

​​​​Katarzyna Nowakowska

śmierć

​*

Piotr Nowakowski

szatan

*​

Adam Prochal

husarz

żołnierz

​*

Michał Małek

kanclerz

Symek

*​

Jakub Łysek

Herod

​*

Krzysztof Krzyworzeka

arcykapłan 

Jasiek

*​

Janina Regulska

matka

​*

Jan Regulski

Jędrek Mędrek

*​

Piotr Magiera

Maciek

​*

Piotr Szczerba

Wawrzek

​*

Paweł Kiszka

Bartek

bł. ks. kard. Stefan Wyszyński

​*

Katarzyna Sokół

Królowa

*​

Anna Roj

chór anielski

​*​

Tomasz Niemczewski

żyd

*​

Tosia Bułat 

chór anielski

​*

Ola Bułat

​chór anielski

​*

Kinga Dziedzic

królowa Marysieńka

*​

Władysław Kućmierczyk

Franek

Podskarbi

dziadek

Józef Piłsudski

​*

Gabi Bartula

Matka Boska

*

Szymon Wojdała

św. Józef

​*

Józef Kubat

Wojtek

​*

Rafał Marcisz

Waldek

król Jagieło

*​

Edward Kuś

Kuba​

​*

Grażyna Handwerker

dwórka

*​

Grzegorz Soja

Żołnierz

*

Piotr Nalepa

Żołnierz

​​​​*

Anna Sieńko

lajkonik

*​

Anna Nowakowska-Soja

krakowianka

*​

Tomasz Lelek

Bartos

św. Jan Paweł II​

*

Leszek Steć

Pan Twardowski

*

Paulina Zielińska

matka​

​*

Mariusz Zieliński

Jan III Sobieski

*​

s. Damaris Pawłowska

Matka Zofia Tajber

​*

Jan Palimąka

strażak

*

Jan Nowakowski

strażak

*

Paweł Opala

strażak

*​

ks. Piotr Płaszcz

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

​*

Jola Marcisz

matka

*​​​

Zofia Kurzdym

matka

​*

Agnieszka Miśkiewicz

matka

*​​

Anna Polak

matka

​*

Dorota Markowska-Bochenek

dwórka

*​

Maria Tafelska

matka

*​

Franciszek Jędrzejowski

pasterz

*

Barbara Hudzikiewicz

Królowa Jadwiga

*​

Ryszard Wawrzyniak

Marszałek

*

Grzegorz Ślęzak

szatan

*

                                      Julian Konik-Korn

                               Daniel Wierzbicki

 żołnierze składający hołd

*

Jolanta Sowicka

Bożena Mędrek

Halina Napart

Teresa Pietrzyk

Halina Nowak

Kinga Miroń

Władysław Pietrzyk

Bożena Mędrek

 Danuta Miroń

złożenie hołdu Zbawicielowi

*

      Szczególne podziękowania     

       za wykonanie scenografii       

       oraz strojów i rekwizytów 

     

firma GOŁBUD

wykonanie scenografii

​*

Agnieszka Płatek

makijażystka i wizażystka

​*

Tadeusz Nogieć

wykonanie rekwizytów /tarczy i mieczy/

​*

Janusz i Krystyna Kawa

wykonanie mieczy świecących

​*

Maria Tafelska

uszycie strojów

*

Koło Tradycja Trojanowice

Jolanta Sowicka

Bożena Mędrek

Halina Napart

Teresa Pietrzyk

Halina Nowak

Bożena Mędrek

Kinga Miroń

Władysław Pietrzyk

 Danuta Miroń

przygotowanie cateringu

na bankiet z okazji premiery

 *

OSP Zielonki i OSP Garlica Murowana

za wsparcie wydarzenia,

zapewniając wszystkim uczestnikom

komfort i opiekę

*

IMAGE CREATIVE FILM AGENCYFirma dla której tworzenie obrazu filmowego to pasja. Zajmujemy się profesjonalną obsługą audiowizualną w zakresie:- filmów wizerunkowych- tworzeniu content pod socialmedia- transmisje na żywo- obsługa filmowa i multimedialna konferencji, wydarzeń i sportu

*​​

 operatorzy kamer


Marcin Gruszka
Piotr Strączyński
Grzegorz Ślęzak

*

    Sponsorzy    

Kancelaria Notarialna

Katarzyna Bułat

*​

TSARINA

Katarzyna Sokół

*​

Janusz i Krystyna Kawa

*​

Tadeusz Nogieć

*​

Edward Kuś

*​

Małgorzata i Janusz Dechnik

*​

Jan Krawczyk

*​

Dariusz Sarota

​*

Monika Rajca

*

Koło Tradycja Trojanowice

Jolanta Sowicka

Bożena Mędrek

Halina Napart

Teresa Pietrzyk

Halina Nowak

Bożena Mędrek

Kinga Miroń

Władysław Pietrzyk

 Danuta Miroń

*​

Barbara i Paweł Opala

*​

Ewa Bystroń

*​

Tomasz Kowalski

​*

Maria Tafelska

​*

Agnieszka Płatek

makijażystka i wizażystka​

*

Monika i Grzegorz Wegner

TEX DEKO BIAŁOGORD

materiał na stroje

*

firma budowlana GOŁBUD

      Patronat    

​​

Marszałek Województwa Małopolskiego

Łukasz  Smółka

​*

Starosta Powiatu Krakowskiego

Elżbieta  Burtan

*​

Wójt Gminy Zielonki

Mirosław Golanko

*

​    Wsparcie finansowe    

 

Powiat  Krakowski

*​

Gmina Zielonki

​*

    Organizatorzy    

Parafia Rzymsko-Katolicka

p.w. N.N.M.P. w Zielonkach

*​

Sołectwo Zielonki

*

Współpraca

*​

CKPiR  Zielonki

*​

Gmina Zielonki

 

    Obsługa     

nagłośnie i oświetlenie

obsługa sceniczna

SZOK

EVENT GROUP

Podczas trzeciego aktu spektaklu „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla Koło Tradycyjne w Trojanowicach odegra ważną rolę, prezentując wzruszającą scenę składania darów dla Świętej Rodziny. To wyjątkowe przedstawienie tradycji ludowej wniesie do spektaklu autentyczność i głębię, nawiązując do piękna dawnych obyczajów. Dodatkowo Koło Tradycyjne przygotuje catering na bankiet z okazji premiery. Na gości czekać będą tradycyjne wypieki, będące kwintesencją lokalnych smaków i dziedzictwa kulinarnego

 W trzecim akcie naszego spektaklu „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla w scenie pokłonów Świętej Rodzinie wezmą udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonkach oraz Garlicy Murowanej. Ich obecność wzbogaci widowisko o wyjątkowy wymiar wspólnotowy i symboliczny. Ponadto, OSP Zielonki i OSP Garlica Murowana będą wspierać organizację wydarzenia, zapewniając wszystkim uczestnikom komfort i opiekę.

bottom of page